10 Eyl

Lazer ile Barkod ve QR Kod Markalama

 

1-BARKOD NEDİR ?

Barkod; değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan, verinin otomatik olarak ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılan bir yöntemdir.

Barkod ile stok kodu, seri numarası, personel kodu gibi bilgilerin gösterilmesi sağlanabilir. Bu bilgilerin bilgisayara klavye aracılığı ile girilmesi zaman alıcı ve yorucu olmaktadır. Ayrıca bu yöntemde veriler manuel olarak girilirken hata yapılma olasılığı çok fazladır. Bu hata oranını ve harcanan zamanı azaltmak için barkodlar ve barkod okuyucular kullanılır.

 

2-QR KOD NEDİR ?

Yeni nesil iki boyutlu bir barkod tipidir. QR kod içeriği bir metin, web sitesi adresi, video link dahil herhangi bir veri olabilir. QR Kod okuyucu bir yazılım vasıtasıyla, bir cep telefonu rahatlıkla QR Kod okuyabilir ve ilgili ürün veya servis sayfasını açabilir.

QR Kod genellikle kare şeklinde beyaz fon üzerine siyah renkli desenlerden meydana gelir. QR Kod geleneksel barkodlardan çok daha küçük olabilmesine rağmen çok daha fazla veri depolayabilir.

 

3- Lazer ile Barkod ve QR Kod Basımı

Günümüzde neredeyse her ürünün üzerinde görebileceğimiz bu kod sistemi; daha kalıcı, daha dayanıklı ve ömürlük olması konusu üzerinde durularak lazer markalama makineleri ile ürünler üzerine baskı yapılmaya başlandı.

Lazer markalamanın sunduğu bir çok avantaj sayesinde (kalıcılık, dayanıklık, pratiklik, sarf malzeme ihtiyacı olmaması ve bakım gerektirmeyen yapısı) yapılan bu etiketler, artık ürünlerin üzerine etiket vasıtası olmadan basılmaya başlandı ve bir çok olumlu sonuçlar alındı.

Şuan için metal, ahşap, plastik, cam ve seramik gibi sektörlerde sıklıkla kullanılan lazer markalama makineleri, gün geçtikçe diğer sektörlere de yayılmaktadır.

LazerMarket olarak sunmuş olduğumuz markalama yazılımımızın içinde Barkod ve QR Kod çeşitlerine de yer verdik ve kod oluşturmak için kullanılan ara yazılım ihtiyacını ortadan kaldırmış olduk.

Artık tek tıklama ile yazılımımızda Barkod ve QR Kod çeşitleri oluşturabilir ve üzerine basım yapılmasını istediğiniz ürünlerinize bu Barkod ve QR Kodları saniyeler içerisinde aktarabilirsiniz.

Gelecekte marka olmaya şimdiden hazır mısınız? O halde buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz…

Diğer Blog Yazıları

Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?