25 Kas

Lazer ile Plastik Markalama ve Avantajları

 

 

Plastiklerin Lazer ile Markalanması

Plastiğin lazer ile markalanması, bileşenlerin bir lazer ışını yardımıyla işaretlendiği işlemlerdir. Markalanacak olan ürünün hammaddesi, kullanılacak olan lazer tipini, markalama yöntemini ve parametrelerini belirler. Lazer markalamanın sonucu, önemli ölçüde plastiğin cinsine, boyalar gibi katkı maddelerine ve kullanılan lazer türüne bağlıdır.

Lazer markalama, plastiğin lazer ışınını absorbe etmesi gereken, temassız bir optik işlemdir. Bir çok plastik ve termoplastik lazer ile markalanabilir. Lazerin etki etmediği bazı plastikler ise, özel üretilmiş olan lazer katkı maddeleri ile karıştırılarak, lazer ile işaretlenebilecek hale getirilebilir. Renk pigmentleri gibi katkı maddeleri de lazer markalama kapasitesini etkileyebilmektedir.

 

Lazer Markalamanın Avantajları

Lazer markalama, güvenilir olduğu ve çok sayıda avantaj sağladığı için, endüstriyel sektörlerde kullanımı yaygınlaşmıştır. Yapılan işlemler hem kalıcı hemde dış etkenlere karşı dayanıklıdır,  iş sonucunda ortaya çıkan kontrast yüksektir, programlanabilir ve otomasyonda kullanılabilir ürünlerdir.

Lazer ile plastik markalama işleminin, diğer geleneksel yöntemlere göre avantajlarına aşağıda yer verilmiştir;

*Mürekkep kullanılmadığı için su ile çözünmez, darbelere karşı ve aşınmalara karşı dayanıklıdır.

*Markalama tasarımında yüksek esneklik sağlar, ulaşılması zor olan kenar ve deliklere markalama imkanı sunar.

*İşlemler temassız gerçekleştirilir, işaretlenen ürün üzerinde gerilim, ısınma, yapı bozumu meydana gelmez.

*Kullanım öncesi ve kullanım sonrası ek işlem gerektirmez, işaretleme bitiminde ürününüz kullanıma hazır haldedir.

*Birçok farklı plastik lazer ile markalanabilmektedir.

*En küçük detayların bile, kusursuz bir şekilde ürün üzerine aktarımı gerçekleşir.

Uygulama Alanları

Lazer markalama, özellikle plastik markalama işleminde, giderek geleneksel yöntemlerin yerini almaktadır. Herşeyden önce kalite güvencesi ve izlenebilirlik bağlamında daha önemli hale gelmiştir. Benzersiz tanımlama için plastik ürünlere sık sık barkodlar, QR kodlar, seri numaraları ve parti numaraları verilir. Tüm sektörler bu uygulamalardan faydalanmaktadır. Aşağıda, lazer ile markalaması gerçekleşen plastik malzemelerin bazıları örnek olarak verilmiştir.

*Plastikten yapılmış ürün gövdeleri

*Elektronik kompanentler

*Otomobil aksesuarları

*Promosyon ürünleri

*Cerrahi plastikler

*Pet şişe ve ürün ambalajları

*Plastik etiketler ve hayvan küpeleri

 

Sizler de geleneksel markalama yöntemlerinden, lazerli markalama yöntemlerine geçmek istiyorsanız, buraya tıklayarak makine modellerimize göz atabilir, buraya tıklayarak satış danışmanlarımız ile irtibata geçip, profesyonel destek alabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?