10 Oca

Lazer Markalama Makinesi Nedir?

Basit bir şekilde ifade edersek, lazer markalama makinesi bir yüzey üzerinde kalıcı bir iz oluşturmak için yoğun bir ışık hüzmesi kullanan daimi bir uygulamadır.

Genellikle  fiber, darbeli, veya sürekli dalga lazerleri ile gerçekleştirilen lazer markalama uygulamalarının geniş bir yelpazesini kapsamaktadır.

Lazer markalama uygulamalarının en yaygın türleri karbon göçü, soldurma ve parlatma, tavlama, kazıma ve gravür işlemleridir.

Lazer markalama yapılabilen malzemelere örnek verirsek; çelik, alüminyum, titanyum, bakır, pirinç, plastik, ahşap, kağıt ve karton ürünler üzerinde kalıcı izler bırakabilmektedir.

Parça ve ürünlerin üzerine seri numaraları ve parça numaraları, barkodlar gibi makine tarafından okunabilir veriler (Benzersiz kimlik kodları ve 2D Datamatrixler) ve firma amblem ve logoları hızlı bir şekilde işlenebilmektedir.

Lazer Markalama Makinesi Nasıl Çalışır?

Bir malzemenin yüzeyini işaretleme işlemi için gönderilen odaklanmış lazer ışınları, galvo başlığındaki aynaların ışına hareket vermesi şeklinde gerçekleşir.

Işın malzemenin yüzeyi ile etkileşime girdiğinde, malzemenin özelliklerini ve görünümünü değiştirir.

Bu konsantre lazer ışını sadece belirlenen alanı hedefler ve bu sayede yüksek kalite, yüksek kontrast ve son derece hassas izler oluşturur.

Lazer markalama makinesi nin bu özellikleri lazerin doğruluk ve kalıcılık özelliklerini arttırıp, kritik düzeyde markalanması hassas olan ürünlerin işaretlenmesi işlemlerinde tercih edilmesini sağlamıştır.

Fiber Lazer Nedir, Hangi Ürünlerde Tercih Etmeliyiz?

Metal markalama makinesi de diyebileceğimiz fiber lazerler genellikle metallerin, hakiki derinin ve bazı plastiklerin markalanması için tasarlanmış ve 1064nm dalgaboyu verilmiştir.

Metal ürünlerin üzerinde gravür işlemi, soldurma ve parlatma işlemi, kazıma ve oyma işlemi, deri üzerinde renk değiştirme ve yakma işlemi, plastik ürünlerde ise renk değiştirme işlemi gerçekleştirmektedir.

Co2 Lazer Nedir, Hangi Ürünlerde Tercih Etmeliyiz?

Co2 lazerler 10600nm dalgaboyuna sahip ve daha çok yakma yöntemiyle işaretlenmeye yönelik olan,

Organik ürünlerin markalanmasında kullanılan lazer tipidir.

Ahşap ve diğer doğal ürünlere, deri, kumaş, karton gibi ürünlere ve plastik malzemeler üzerinde yakma işlemi gerçekleştirmek suretiyle çalışmaktadır.

Elimizde bulundurduğumuz bu iki tip lazer çeşidimiz ve kullanım alanına göre yapılandırılan profesyonel güvenlik kabinlerine sizde sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak makine modellerimize göz atabilir, buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca fason olarak ürünlerinize markalama yaptırmak isterseniz buraya tıklayıp bize ulaşmanız yeterlidir.

Gelecekte Marka Olmaya Şimdiden Hazır mısınız?

Diğer Blog Yazıları

Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?