20 Ağu

Lazer Nedir? Lazerin Tarihçesi Nasıldır?

Tarihçesi Nedir?

Lazer teknolojisinin ne olduğunu anlayabilmek için öncelikle atomu öğrenmemizde fayda var.

Maddelerin oluşmasındaki en büyük etken olan ve evrende yaklaşık olarak 100 farklı adette bulunan atomların öncelikle çeşitli şekillerdeki kombinasyonları sonrasında da uyarılmaları, titreşim yoğunlukları, bağlanma şekilleri bir” çay bardağımı” yoksa “kahve fincanı mı” elde edeceğimizi belirlemektedir. Daha basit bir ifade ile bir atoma çok fazla enerji uygulayıp ısıtırsak mevcut enerji seviyesinden yukarı çıkıp atomun çekirdeğinden uzaklaşır bu uzaklaşma sonucu yüksek enerji yörüngesine erişen elektron bir süre sonra mevcut enerjide ait olduğu yörüngeye geri dönmek ister ve bu esnada sahip olduğu enerjiyi açığa çıkarır işte bu açığa çıkan enerjiyi yayma şeklini kontrol altına alan ve uyumlu bir şeklide ışık huzmesi şekline dönüştüren optik kaynaklara LAZER denmektedir.

İngilizce kökenli bir kelime olan ve orijinal adı
Bilinenin aksine LASER olan bu teknoloji
“Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” kelimelerinin baş harelerinden oluşmasına rağmen dilimize LAZER olarak çevrilmiştir.

Lazer teknolojisinin dünyadaki ilk telaffuzu
Albert Einstein tarafından 1917 yılında gerçekleşse de 1960 yılında ilk defa bu teknolojiyi kullanan Amerikalı fizikçi Theodore Maiman tarafından kullanılması sonrası Amerikalı fizikçi lazerin mucidi olarak tarihe geçmiştir.

Lazer markalama teknolojisinin ilk kullanımı 1974 yılında süpermarketlerde barkod okuyucuların çalıştırılması ile olmuştur. Bu barkod okuyucularını 1982 yılında hayatımıza giren disk çalarlar takip ederek bu teknolojinin hayatımızdaki yerini bir adım ileriye taşımıştır.
Her geçen gün kullanım alanı genişleyen bu lazer markalama teknolojisi yardımıyla radyoloji cihazları üzerinden tıpta, ışık gösterileri sayesinde sanatsal gösterilerde, CD çalar yardımıyla müzik sektöründe, küçültülmüş tasarımlar yardımıyla yazıcılarda ve reklamcılıkta çok başarılı çalışmalar yapılmış olup halen yapılmaya da devam edilmektedir.

Sizler de firmanızda lazer markalama teknolojisinin olmasını istiyorsanız, buraya tıklayarak makine modellerimize göz atabilir ve buraya tıklayarak profesyonel destek ekibimiz ile iletişime geçip, yapılacak işlemlere uygun bir lazer markalama makinesi seçip, fiyat teklifi alabilirsiniz. LazerMarket değerlerinizi silinmez kılar – Gelecekte marka olmaya şimdiden hazır mısınız ?

Diğer Blog Yazıları

Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?