16 Tem

Renkli Lazer Markalama Nedir? Nasıl Yapılır?

Lazer Markalama ve Renk

 

Tarihteki ilk yerini el oymacılığı ile alan lazer baskı, her türlü metal, cam, ahşap, mermer, kristal, porselen, deri gibi materyalin lazer ışığı ile kazınarak ya da yakılarak markalanması işlemidir.

Ürünün mukavemetine göre bu ışınların kuvveti de değişiklik göstermektedir.

Lazer baskıyı diğer baskı tekniklerinden ayıran en büyük özellik, baskının silinmesinin mümkün olmamasıdır. Herhangi bir zorlamaya maruz bırakılmadığı müddetçe, baskıda hiçbir deformasyon oluşmayacaktır. Bunlarla beraber, lazer baskı tekniğinde renk seçeneği bulunmamaktadır.

Ürünün hammaddesi yani zemin rengi bize genellikle baskı rengini vermektedir.

Ancak bazı durumlarda, örneğin; metalle kaplanmış, boyanmış, temperlenmiş (kontrol altındaki ısı sayesinde lazer markalama) ya da anodize edilmiş (metal yüzeyde ince oksit film tabakası oluşturulması) olması, yüzeylerde renk farkı meydana getirebilmektedir.

Lazer baskının yapımındaki bir diğer husus ise, geri dönüşü olmayan bir baskı tekniği olmasından ötürü, baskı öncesi tasarım çalışmalarının büyük önem arz etmesidir.

 Kaliteli bir baskı elde edebilmek için Adobe Illustrator, CorelDraw ya da AutoCAD gibi vektörel programlarda grafik tasarım çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

Bu çalışmaların yapılması ardından istenilen boyuttaki baskı istenilen kalitede gerçekleşecektir.

Renkli Lazer Markalama Nedir?

Renkli lazer markalama veya bilindiği gibi renkli lazer gravür, işaretlenen bir nesneye renk ekleme işlemidir. “İşaretleme” daha uygun bir terimdir, çünkü gravür malzeme yüzeyinin bir kısmını çıkarır ve bir boşluk oluşturur, fakat renk çıkarmak yüzeysel bir işlemdir ve yüzeyde sadece lekeler oluşturur. 

Genel olarak renk çıkartma işlemi, malzemenizin iç yapısına (pigment) ve ısı ile girdiği tepkimelere göre üzerinde farklı renklere sahip lekeler elde etme işlemidir.

Bu işlemler çok çeşitli malzemeler üzerinde yapılmış denemeler yolu ile tecrübe edinilir ve kullanıcı kendine göre renkleri elde etmek için kullandığı parametreleri kaydederek daha sonra ihtiyaç doğrultusunda markalama işlemlerinde kullanabilmektedir.

Günümüzde lazerler gelişmekte olan bir teknoloji olduğundan ve renkli markalamada talep artmasından dolayı, üreticiler renk çıkarma işlemlerini kolaylaştırmak amaçlı farklı dalgaboylarında çalışan çeşitli lazerler geliştirmektedirler.

Yine de renkli lazer markalama işlemi henüz stabil değildir ve malzemelerin cinsine göre çıkan renkler değişiklik göstermektedir.

Makinelerimiz hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayıp bizimle iletişime geçebilirsiniz.

LazerMarket değerlerinizi silinmez kılar…

Diğer Blog Yazıları

Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?