Lazer Markalamanın Avantajları

Lazer Markalamanın Avantajları

Lazer markalamanın avantajları, birçok lazer işleminden biridir ve her biri benzersiz bir dizi fayda ile icat edilmiştir ve daha sonra yaygın olarak benimsenmiştir. Tüm işlemler benzer şekilde çalışsa da, bir lazer ışını kullanarak, bu lazer ışını çeşitli istenen etkilere ulaşmak için çeşitli şekillerde manipüle edilebilir.

Lazer işaretlemenin avantajlarını daha ayrıntılı bir şekilde ortaya koymaya istekliyiz. Bu işlemi neden kullanmanız gerektiğini ve nasıl çalıştığını öğrenmek için aşağıdakileri okuyabilirsiniz.

Lazer Markalamanın Avantajları

Temassız bir işlem

Bir lazer ışını kullanan herhangi bir işlem temassız bir işlemdir, yani lazer ışınının yönlendirildiği malzeme ile fiziksel olarak çalışmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, malzemenin çevresindeki alanda herhangi bir aşınma veya hasara neden olmadan yalnızca ısıtılan alanı etkiler.

Hiçbir malzemeyi çıkarmaz

Lazer kazıma gibi diğer işlemlerin aksine, çalıştığı malzemelerin hiçbirini almadığı bir işlemdir. Bunun yerine, hedeflediği bölgeyi ısıtır ve oksitlenmeye neden olur. Bu da, malzemenin yüzeyinin altında bir renk değişikliğine neden olarak kalıcı bir iz bırakır.

Hassas işaretler ve yüksek kalite

İşlem, insan gözü ve makineler tarafından da kolayca okunabilen son derece hassas, doğru ve kaliteli işaretler bırakır. İşaret dayanıklıdır ve kolayca görülebilir; Lazer işaretli parçaların çoğunun orijinal kaynaklarına geri götürülmesi gerektiğinde, bu önemli bir kalitedir.

Ayrıca son derece küçük ölçümlerle de çalışabilir, küçük fakat yine de yüksek kalitede izler bırakır. Bu tür bir işlemde kullanılan kirişler daha önce bahsedilen kaliteyi sunarak son derece güçlü, güvenilir ve kontrol edilebilir olmaktadır.

Çeşitli malzemelerle çalışır

Bir dizi malzemeyle son derece iyi çalışan bir süreçtir. Bu, faaliyet gösterdiği sektörlerin çoğunun yalnızca bir tür malzeme, hatta bir tür metal kullanmadığı için önemlidir.

“Lazerle işaretleme metal, cam, plastik, seramik ve silikon gibi malzemelerle çalışabilir.”

Sarf malzemelerinin daha az kullanımı

Servis ve bakım sürelerinin yanı sıra, fiber lazerlerin de hiçbir sarf malzemesi yoktur. Bu, Fiber lazerlere diğer lazer işlem türlerine göre önemli bir avantaj sağlar.

Lazer markalama güvenli bir süreçtir

Bu süreç, hem çevrede çalışmak zorunda kalan çalışanlar hem de oluşturulan ve tüketicilere teslim edilen son ürünler için oldukça güvenli bir süreçtir. Örneğin, hastanın ağzına girmesi gereken diş ekipmanı üzerinde işaretlemeler yapılabilir, bu nedenle işaretlemelerin tamamen güvende olması gerekir.

Çeşitli şekil ve boyutlarda çalışır

Bir dizi malzeme ile çalışmaya uygun olmasının yanı sıra, lazerle markalama, aynı zamanda çeşitli nesne şekilleri ve boyutlarıyla da çalışmak için mükemmeldir. Bu büyük ve basit nesneler olabilir veya küçük ve karmaşık nesneler olabilir.

Birçok uygulama için çok çeşitli endüstrilerde kullanılabilir

Birçok sektörde birçok uygulamada kullanılabilir. Bunlardan bazı örnekler şunlardır:

Yarı iletken endüstrisi – Birçok elektronikte yer alan küçük silikon malzemeleri markalamak için kullanılır

Havacılık ve uzay endüstrisi – Uçağı oluşturan binlerce parçayı markalamak için kullanılır

Otomotiv endüstrisi – Yukarıdakilerle aynı şekilde, lazer markalama, bir otomobili oluşturan birçok parçayı markalamak için kullanılır.

Medikal endüstrisi – Kolayca izlenebilecek tıbbi ekipman üzerinde tanımlama işaretleri oluşturmak için kullanılır

Elektronik endüstrisi – Bu sektör, bu silikon parçaların kullanılan birçok elektronik ürünün tamamlanmasına yardımcı olduğu yarı iletken endüstrisi ile örtüşmektedir.

Gördüğünüz gibi, markalama daha ağır imalat sektörlerinde kullanılma eğilimindedir.

Nesneler arasında kolayca uyarlanabilir

Endüstri, malzeme ve nesne şeklindeki birçok farklılığa rağmen, lazer markalama ayarları çeşitli gereksinimler arasında hızlı ve kolay bir şekilde uyum sağlayabilir.

İşlemler arasında kolayca uyarlanabilir

Lazer kullanmanın başka bir büyük avantajı, tek bir lazer kurulumunun çoğu zaman çoklu işlemler için kullanılabiliyor olmasıdır. Örneğin, lazer kazıma, lazer markalamaya oldukça benzerdir ve bir kurulum genellikle her iki işlem türü arasında geçiş yapabilir.

Bu, üreticiler için zaman ve maliyetten büyük ölçüde tasarruf sağladığı için açıkça büyük bir avantajdır.

Çevre dostu

Lazer markalama çevre dostu bir işlemdir. Bunun nedeni, daha geleneksel markalama yöntemlerinin çoğunda bulunan kimyasallar veya mürekkepler gibi şeyleri kullanmamasıdır. Lazerler, özellikle de fiber lazerler, bu diğer markalama işlemlerinden çok daha az elektrik enerjisi kullanırlar.

Kolay entegre

Bir lazer markalama kurulumu, çalışanlar için en az güçlükle birlikte üretim hattına kolayca entegre edilebilir. Fiber lazerlerden birini kullanmanın bir diğer avantajı da birlikte gelen “Fit & Forget” teknolojisidir. Bu, bakım zamanı gerektirmedikleri anlamına gelir.

Eğer sizde bir lazer markalama makinası edinmek isterseniz buraya tıklayarak ürünlerimize göz atabilir,

Buraya tıklayarak bizimle iletişime geçip fiyat ve teknik bilgi alabilirsiniz.

LazerMarket değerlerinizi silinmez kılar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir